Sējas kalendārs, 2013

Kategorija: Dārzam; Atslēgvārdi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Wednesday Mar 13, 2013

Pieejami kalendāri, kurus sastādījuši astronomi un astrologi, tajos jau bez iepriekš minētajām Saules gaitām un Mēness fāzēm ievērtēta arī citu planētu ietekme, kā arī to pārvietošanās zodiaka joslā un tā zvaigznāju ietekme uz augiem. Pamatprincipi it kā visiem vienādi, bet atšķiras atskaites sistēmas, pēc kurām aprēķina debess ķermeņu ceļu, tāpēc kalendāros atšķiras laiki, kad kurš debesu spīdeklis atrodas, kura zvaigznāja ietekmē. Katrs paliek pie savas taisnības, ka viņa ieteikumi ir tie pareizākie. Nav nepastrīdamu pētījumu par šo tēmu, ir tikai katra dārzkopja personīgā pieredze.

“Zvaigznes” Dārza kalendārs 2013:

Avots: esvnkesmu.wordpress.lv

Sējas un ražas avīze 2013

Autors:
Izdevniecība: Lauku avīze
Izdošanas gads: 2012
Valoda: Latviešu
Produkta veids:
ISBN: 2100000045891
Lapaspušu skaits: 62
Sērija: LA tematiska avīze
Ievadīšanas datums: 03.10.2012

Daži vispārējie ieteikumi

Aprīlis

 Turpina aprūpēt iepriekš iesētos augus, piķē un stāda tālākai audzēšanai tomātu, papriku, salātu un puķu stādus. Ja pavasaris agrs, sēj un stāda salātus, redīsus un pinātus neapkurināmās siltumnīcās. Tomātus un gurķus var stādīt zemplēves platībās tikai tad, ja salnu gadījumos tās var apkurināt, ja arī nebūtu salnas, augsne vēl būs auksta un siltumu mīlošie augi jutīsies slikti bez papildus siltuma.

Kāpostus stādiem jau var sēt iesildītās lecektīs un siltumnīcās. Mēneša sākumā  sāk audzēt stādus melonēm un arbūziem. Mēneša beigās sēj ķirbjus stādiem

Ja sniegs nokusis, augsne apžuvusi un nedaudz iesilusi jau mēneša sākumā sēj zirņus un pupas. Mēneša beigās, ja vien laika apstākļi atļauj, atklātā laukā sēj burkānus, sakņu pētersīļus, melnsaknes, pastinakus. Stāda dobēs gladiolu, monbrēciju, galtoniju sīpolus. Sēj zālienus. Stāda agros kartupeļus, vasaras ķiplokus, sīksīpoliņus.

Dobēs sēj asteres, godēcijas, kliņģerītes, kosmejas, salmenes, lupīnas un citas izturīgas puķes.

Dala un pārstāda ziemcietes. Veido jaunas puķu dobes.

Dala un pārstāda daudzgadīgos garšaugus piparmētras, melisas, raudenes, salvijas, estragonu, maurlokus un lakšus, rabarberus.

Stāda dekoratīvos kokus un krūmus, tāpat augļu kokus un ogulājus.

Pārstāda telpaugus. Ja laiks pietiekoši silts, pārstāda un pastāvīgā vietā izliek fuksijas.

Maijs

 Segtajās platībās stāda tomātus, gurķus, paprikas, stādiem ķirbjus.Sēj atklātā laukā salātus, spinātus, skābenes, dilles. Sēj zirņus un pupas. Mēneša vidū, kad vairs nedraud salnas, sviesta un dārza pupiņas. Stāda kartupeļus un sīpolus. Sēj burkānus, galda un lopbarības bietes, kāļus, rāceņus un redīsus. Stāda kāpostus, ziedkāpostus un brokoļus.

Stāda dālijas, gladiolas, lilijas un citas sīpolpuķes. Puķudobēs sēj un stāda vasaras puķes, samtenes, asteres, cinnijas, nigellas, ešolcijas, magones u.c.. Mēneša beigās pastāvīgā vietā izstāda ķirbju, meloņu un arbūzu stādus. Sēj atklātā laukā gurķus un kabačus.

Stāda zemenes un avenes, dekoratīvos krūmus un kokus. Stāda vīnogas.

Turpina sakopt un pārstādīt vasarā un rudenī ziedošās ziemcietes. Pavairo ar dzinumiem piparmētras, melisas, estragonu, salvijas, raudenes. Viss iestādītais kārtīgi jāaplaista. Mitruma trūkums maijā ir galvenais faktors stādīšanas ierobežošanai. Intensīvajā pavasara saulē un vējā neaplietie stādi ātri izkalst un iet bojā. Dekoratīvos augus, ogulājus un augļu kokus var nopirkt konteineros, tā stādīšanas laiks nav tik būtisks, galvenais, lai to varētu apliet pēc iestādīšanas.

Sakņaugu sēšanai un stādīšanai piemērotāks būs dilstošs Mēness. Kāpostiem, gurķiem, zirņiem, pupām un pupiņām augošs.

Jūnijs

Pakāpeniski beidzas pavasaris un sākās vasara. Mēneša sākumā stāda un sēj siltumu mīlošus augus, tomātus, ķirbjus, melones un arbūzus atklātā laukā.

Sēj zirņus un sviesta pupiņas rudens ražai. Sēj burkānus, pēdējo sējumu plānojot ne vēlāk kā nedēļu pirms Jāņiem, galda bietes, kāļus, melnos rutkus ziemas glabāšanai, lai saknes nepāraugtu. Sēj rudens šķirņu salātus, cigoriņsalātus, spinātus, Pekīnas kāpostus dēstiem.

Stāda un sēj vasaras puķes. Mēneša beigās pārstāda dārza īrisus. Pavairo daudzgadīgos dekoratīvos augus un ogulājus ar lapainiem spraudeņiem. Tukšajos laukumos sēj zaļmēslojumu. Pēc pieneņu noziedēšanas, sēj dekoratīvos zālienus. Lielos sēšanas un stādīšanas darbus vajadzētu pabeigt līdz vasaras saulgriežiem.

Avots: termorelax.com


Līdzīgi raksti:

E.Millere: ‘Pašam sava sēklu banka’ (VidesVestis.lv)

Varbūt vēl nav par vēlu zvanīt trauksmes zvanus, ka nu jau arī savos mazdārziņos esam kļuvuši par pasaules pilsoņiem, jo reti kurš vairs ievāc sēklas pats, ka Latvijā sēklkopība ir faktiski iznīcināta un vietējie selekcionāri drīzāk jūtas kā Antiņi bez stikla kalna. Kā tas notika? Vai iespējams atgūt neatkarību? Neatkarības zaudēšana sēklaudzēšanā klusi un neatlaidīgi […]

Biešu zupa ar zaļajām pupiņām un sēnēm Gavēņa laikam

Ņemot vērā «Apollo» lasītāju satraukumu par piedāvātajām receptēm un Gavēņa laiku, šodien gatavojam Gavēņa zupu. Nepieciešams: 1 biete 1 burkāns selerija sakne 1 liels sīpols 1 saldais pipars 200 g sālītu sēņu 200 g svaigu kāpostu 200 g zaļo pupiņu 3 kartupeļi 2 ēdamkarotes tomātu pastas sviests sāls pipari etiķis cukurs zaļumi ķiploks Pagatavošana: Bieti […]

Augļiem un dārzeņiem cenas samazinājušās pat par 40%

Jaunākie cenu monitoringa rezultāti liecina, ka lielākajai daļai apsekoto preču un pakalpojumu cena augustā, salīdzinot ar jūliju, palikusi nemainīga, tomēr sezonalitāties ietekmē novērots cenas samazināšanās augļiem un dārzeņiem – tās samazinājušās vīnogām, āboliem, gurķiem, tomātiem, kartupeļiem, kāpostiem un burkāniem. Novērotais cenas samazinājums ir pat līdz 40%. Cenas pieaugums novērots tikai apelsīniem, portālu Diena.lv informēja Ekonomikas […]